Na de Russische inval van Oekraïne, wilde Europa zich loskoppelen van Russisch gas. In hoog tempo is er uitgeweken naar alternatieve energiebronnen. Zoals LNG uit bijvoorbeeld Qatar, maar dat land heeft op zijn beurt momenteel de gasproductie stilgelegd vanwege het conflict in Iran. Hoe afhankelijk wil en kan Europa zijn van externe energieleveranciers?
Op 10 april sprak HCSS energie expert Lucia van Geuns in de Balie in Amsterdam over de complexe samenhang tussen energiezekerheid, geopolitieke belangen en de energietransitie.
Wat betekent onafhankelijkheid van Russisch gas? Wat betekent het conflict in het Midden-Oosten voor de Nederlandse energievoorziening? Hoe zitten de belangen van overheden, het bedrijfsleven en de samenleving in elkaar? En is het mogelijk om strategische autonomie te combineren met klimaatambities?
Sprekers:
- Willemien Terpstra, Voorzitter raad van bestuur bij Gasunie
- Gerben-Jan Gerbrandy, Europarlementariër D66
- Tom Middendorp, Generaal van de Koninklijke Landmacht, voorzitter van de International Military Council on Climate and Security
- Lucia van Geuns, Strategisch energie-expert bij HCSS

Over Onder Hoogspanning
Komt er in de toekomst nog 24 uur per dag stroom uit het stopcontact? Rijden we binnenkort allemaal in een Chinese e-auto? De energietransitie is in volle gang en vraagt om fundamentele beslissingen waarachter grote politieke en economische belangen schuilen. In de programmareeks Onder Hoogspanning brengen we de drijvende en botsende krachten van de energietransitie naar de oppervlakte. Van overheden, bedrijven tot consumenten: wie zijn de spelers, en wat zijn hun belangen? Wat is er nodig voor een eerlijke energietransitie, en wat is eigenlijk eerlijk?
Bron: de Balie, 10 april 2026





